חושש מה יחשבו עליך אחרים?
• הימצאות עם אנשים גורמת מבוכה או פחד?
• הימנעות ממצבים ואירועים חברתיים?
• חוסר נוחות במצבים חברתיים? מעט מאוד חברים?
אם ענית 'כן' על אחת (או יותר) מהשאלות,

המשך לקרוא, זה עשוי לעזור.


תיאור מקרה (בדוי):

דנה, בת 14. לאחרונה מסרבת ללכת לבית הספר ובכלל מעדיפה לא ללכת למסיבות ולאירועים חברתיים. דנה מאמינה שאנשים אחרים חושבים עליה דברים שליליים, בוחנים אותה ושופטים אותה. היא נעלבת בקלות מכל דבר, ממעטת לדבר בפני חבריה לכיתה מחשש שתגיד משהו שיגרום לה ל'פדיחה' והיא תושפל. היא נמנעת מלהצביע בשיעורים וללכת למסיבות של הכיתה. כל יום שבת היא מתלוננת על כאבי בטן או כאבי ראש ולעיתים היא אף משלשלת ומקיאה.

 

עומר, בן 28. חושב לעצמו "הוא יצחק עלי, אני אטעה ואגמגם, אני לא אדע מה לומר והוא יחשוב שאני מטומטם. אני לא מסוגל לעשות את זה". עומר חש איך ליבו פועם מהר, גופו רועד, כפות ידיו מזיעות ותחושת בחילה מאיימת לחשוף לעיני כל את ארוחת הצהריים שאכל. הוא חש מבוהל ומפוחד. לבסוף, עומר אזר אומץ ואמר לאיש שחיכה לתשובה "השעה 14:10" והמשיך ללכת.

 

מהי חרדה חברתית?
תחושת פחד היא טבעית ואף יעילה להישרדותנו. תינוקות יבהלו מרעשים חזקים, פעוטות ישתקו בנוכחות זרים, בני 3-5 עשויים לפחד מהחושך או ממפלצות וילדים עשויים לחוות מתח כשיהיו בסביבה חברתית חדשה (גן, בית ספר, מועדונית, בית של חבר ועוד), אך רובם יתרגלו עד מהרה למצב החדש.


מבוגרים וילדים שסובלים מחרדה חברתית מתקשים מאוד במצבים חברתיים. לפי ה- DSM חרדה חברתית היא פחד ממצב חברתי (אחד או יותר) שבו האדם חשוף להערכה של אחרים. כל מפגש עם אנשים נתפס כמאיים ויעורר פחד מתמשך מביקורת או מפני דחייה על ידי אחרים, לכן האדם ינסה להימנע ממצבים אלו. לרוב הם יאופיינו בביישנות רבה, יהיו מובכים בקלות ויתכננו כל מילה וכל תנועה שיעשו בפומבי. חשוב לציין, כי חלק מהסובלים מחרדה חברתית יתנהגו אחרת לגמרי בקרב בני משפחתם וחבריהם הקרובים ולא יגלו סימני חרדה. 
 

שכיחות: כ- 7% מהאוכלוסייה סובלים מחרדה חברתית, כאשר נשים סובלות מההפרעה יותר מגברים (ביחס של 1:1.5)

 

איך חרדה חברתית נראית? 
אדם או ילד הסובל מחרדה חברתית עשוי להיראות מאוד שקט, ביישן או מופנם. עשוי להימנע מליצור קשר עין, להימנע מלפגוש אנשים ומלהגיע לאירועים חברתיים. ילדים יטו לשחק יותר לבד ולצפות בפעילות חברתית מהצד וגם אם בבית הם דברנים גדולים, קשה להם מאוד עם זרים. חלק מהילדים יראו מתוחים או כועסים.

 

איך חרדה חברתית מרגישה?

  • מחשבות – ציפייה שיקרה משהו שלילי

אדם או ילד הסובל מחרדה חברתית יהיה מאוד מוטרד מ'מה אנשים חושבים עלי'. "אם אני אעשה או אגיד משהו מטופש, אז ילעגו לי, יצחקו עלי, זה יהיה פשוט משפיל ואני לא אעמוד בזה!". במצב חברתי יתעוררו אמונות שליליות ("משהו לא בסדר אצלי, אני נראה מוזר, אני פגום/שונה, אסור לי לפחד, אסור שיהיו שתיקות בשיחה, אסור לי להסמיק, אסור לי לא להסכים עם מישהו, יחשבו שאני טיפש, אני מביך את עצמי, כולם מסתכלים עלי").

  • תחושות פיזיות

תחושת מחנק בגרון, רעד בגוף, כאב ראש, כאב בטן, דפיקות לב, הזעה, סחרחורת, בחילה ואף שלשול והקאה.

  • התנהגות – קיפאון, הימנעות

התגובה הראשונה למצב שמעורר חרדה היא קיפאון. האדם לא יכול להגיב או לזוז למשך מספר שניות ובמצב זה עלול אף להתקשות להיזכר במידע טריוויאלי כמו מספר הפלאפון שלו. התגובה השכיחה השניה היא הימנעות. הימנעות ממצב חברתי שמעורר חרדה. לעיתים האדם לא ימנע מלהיות נוכח באותו מצב חברתי אך יתנהג באופן שמפחית מעט את החרדה. לדוגמה: לא יביט בפניהם של האנשים אלא רק ברצפה, יהיה צמוד לאדם מוכר או בן משפחה או יעזוב את האירוע לאחר זמן קצר. ילדים עשויים לקפוא במקום ולבכות או לחלופין לתקוף, להכות או לזרוק חפצים (נדיר).

 

 מה כבר יכול לקרות?
חרדה חברתית עלולה לפגוע בחיי היום יום ולמנוע מהאדם לחיות חיים מלאים. בנוסף, היא עלולה לפגוע בבני משפחתו שפעמים רבות מתוך רצון לסייע ולגונן, 'מגויסים' לשירות החרדה, ועוזרים בהימנעות ממצבים חברתיים. (לדוגמה: הורה שעדיין נאלץ להסיע את בנו בן ה- 20 לכל מקום כי הנסיעה באוטובוס מעוררת בו חרדה). חרדה חברתית עלולה לפגוע בהישגים בלימודים, בתפקוד האדם בעבודה, בקשריו החברתיים והמשפחתיים, במצב הרוח, קשיי שינה, חוסר תאבון ועוד. פעמים רבות מי שסובל מחרדה, יסבול גם מדיכאון, ירגיש חסר ערך, חוסר תאבון, הפרעות בשינה, יאבד עניין והנאה ויתקשה לתפקד ולחיות חיים מלאים.


לא כולם יגיבו אליך באופן חיובי
לא כולם יאהבו אותך
וזה בסדר!

 

טיפול בחרדה חברתית
טיפול CBT הוא המומלץ והיעיל בטיפול בחרדות, גם אם הוא עלול להיות פחות נעים מ- 'רק לדבר על זה', אך אחוזי ההצלחה של הטיפול מדברים בעד עצמם. בטיפול נבחן את החרדה לעומק, נזהה דפוסי חשיבה שמובילים לרגשות שליליים, נבדוק האם החרדה נובעת מטראומה, נזהה דפוסי התנהגות של הימנעות ובטחון.

באופן הדרגתי ובקצב שלך, נתרגל חשיפות למצבי מעוררי חרדה.

זה אפשרי, אתם לא לבד.

 

  חרדה חברתית