הפרעת חרדה מוכללת G.A.D   

 

 תיאור מקרה (בדוי):

בוקר. דניאל מתעורר ודואג שיאחר היום לעבודה. "אוי ואבוי, יש ישיבה ואני יכול לאחר. יעקב ישתולל מכעס. הוא יפטר אותי. מה אני אעשה? החובות יצטברו ונאבד את הבית!". בישיבה דניאל לא הפסיק לדאוג שישכח לטלפן ללקוח, הוא לא היה מסוגל להפסיק לדאוג. בצהרים החל לדאוג שמא הדוד יתפוצץ והתיקון יעלה המון כסף. בערב דניאל שם לב שמחשבותיו שלוות והוא לא דואג. זה מאוד הדאיג אותו...


דניאל סובל מדאגנות יתר. במקרים מסוימים הוא יאובחן כסובל מהפרעת חרדה מוכללת.

 

נשמע מוכר? הנה כמה שאלות:
1. האם הדאגה מתעוררת גם כשאין סיבה ממשית לדאגה?
2. האם הדאגה "קופצת" מנושא לנושא?
3. דברים קטנים בחיי היום יום או בעתיד, גורמים למערבולת של דאגה?
4. האם הדאגה נראית לכם בלתי נשלטת? קשה לעצור אותה?
5. האם הדאגה פוגעת בריכוז? בשינה? במע' יחסים? בעבודה?
6. האם אתה בודק את הדברים שוב ושוב.. ושוב? 


מהי הפרעת חרדה מוכללת?

כולנו דואגים, זה אנושי. דאגה היא חוויה רגילה ואף יומיומית, שעוזרת לנו להתמודד עם סכנות פוטנציאליות וכשאנחנו מתמודדים עם קשיים גדולים ומשמעותיים (מחלה, קושי כלכלי). אך אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מוכללת, משתמשים בדאגה כדרך התמודדות עם דברים פעוטים שקורים, או עלולים לקרות בעתיד (לשכוח, לאחר, שמשהו יתקלקל).

 

מאפיינים:

הפרעת חרדה מוכללת מאופיינת בדאגה מופרזת, בלתי נשלטת, בנוגע למצבים ואירועים רבים ושונים, כאשר הדאגה "קופצת" מנושא לנושא. וכשאין דאגה, תתעורר מיד דאגה נוספת. אמונות כמו: "הדאגה שומרת/מגנה עלי", "זה מראה שאכפת לי" משמרות את דאגנות היתר.

 

שכיחות:

בעולם המערבי כ–6%, פי 2 אצל נשים לעומת גברים. כ- 70% יטו לסבול גם מהפרעות נוספות, הבולטת שבהן - דיכאון. (שכיח שחרדה ודיכאון יתקיימו במקביל)

 

אז מה עושים?
מחליטים שאפשר וראוי לחיות טוב יותר. פונים לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ויוצאים לדרך חדשה.

 

טיפול CBT בהפרעת חרדה מוכללת

מטרת הטיפול – לפתח דפוסי חשיבה שונים לגבי הדאגה ולהפסיק את מעגל הקסמים שמשמר אותה. קודם נבין את החוויה, נלמד איך המחשבות הרגשות וההתנהגויות, משמרות את הדאגה ונאמץ מיומנויות שיסייעו להרגיש טוב יותר לאורך זמן.