כ- 50% מהאוכלוסיה יחוו התקף פאניקה חרדה במהלך חייהם. התקף חרדה מגיע פתאום, ללא התראה ויכול להיגרם מכל גירוי שהוא (אפילו מחשבה או תחושה פיזית). המוח מאותת שיש סכנה, כשבעצם אין איום אמיתי. חלק מהאנשים יחוו זאת כארוע לא נעים וחד פעמי, אך חלק יפתחו הפרעת פאניקה – הפחד לחוות התקף נוסף, הפחד מהתחושות הגופניות והמחשבות שיש בהתקף. שרון פיתחה הפרעת פאניקה.

 

תיאור מקרה (בדוי):

בפעם הראשונה שזה קרה, שרון היתה בדרך לבית של אימה. אימה גרה כמה רחובות ממנה ובאמצע הדרך כשעברה בפארק, החלה פתאום להרגיש שקשה לה לנשום והיא נחנקת. הדופק נעשה מהיר יותר, נשימתה הפכה למהירה ושטוחה והיא חשה איך גופה רועד ומזיע. מהר מאוד הכל סביבה החל להסתובב והיא חשה בחילה נוראית. "מה קורה לי? משהו לא בסדר בגוף שלי!!" שרון חשבה "אני עומדת למות!". שרון עצרה אך הכריחה את עצמה להמשיך ללכת. להגיע לאימה נראה לה באותו רגע כמו נצח. שרון חשה מעורפלת, פתאום הרגישה כאילו היא לא באמת שם, זה לא באמת קורה לה, אלא היא צופה בעצמה ממרחק. זמן מה אחרי שהגיעה לאימה, כל התחושות נעלמו, אך היא עדיין הרגישה חוסר שקט ופחדה שזה יקרה לה שוב. שרון חוותה התקף פאניקה. מאותו מקרה, שרון כל כך פחדה שיהיה לה עוד התקף שלא היתה מסוגלת להגיע לאימה. בהתחלה זה לא היה נורא, כי היא פשוט בחרה במסלול אחר, שלא כלל מעבר בפארק, אח"כ חששה לעשות את הדרך כולה וגם ככה לאימה לא היה אכפת להגיע אליה. אך ככל שהזמן עבר, שרון המשיכה לפחד מהתקף והחלה להימנע מיציאה לטיולים, ללכת למקומות ברגל. זה צמצם והגביל את חייה והפך לבלתי נסבל".

 

חשוב לדעת!

ללא טיפול, התקפי החרדה עלולים להפוך לתכופים יותר, לגרום לאדם לפחד ולהימנע יותר ובכך להגביל ולצמצם את חייו ואת חיי קרוביו.

 

אז מה עושים?

כשאדם חווה התקף חרדה, אל תרגיעו אותו! אל תשאלו אותו שאלות! יש לומר בקול רגוע "זה לא מסוכן, אתה מסוגל להתמודד עם זה, אני פה איתך". 

הטיפול היעיל בהתקפי פאניקה כיום הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), עם אחוזי הצלחה מרשימים ביותר. אתה לא חייב להמשיך לחיות כך, ואתה לא לבד.

פנה לטיפול ואל תתן לזה לנהל את חייך!

 

מאמר על התקפי חרדה בבלוג של מיטל לוי-מטלון באתר "סלונה":    http://saloona.co.il/cbt4you/?p=23 

 

 

התקפי חרדה