אגורפוביה

 

  • התרחקות מהבית מעוררת חרדה?

  • מחפשים דרך מילוט כדי לעזוב במהירות אם תרצו בכך?

  • עמידה בתור או שהייה בתוך קהל מעוררת חרדה?

  • האם נהיגה או שימוש בתחבורה ציבורית מעוררת חרדה?

  • האם אתם זקוקים לליווי של אדם קרוב?


תיאור מקרה (בדוי):

מיכאל, בן 35, נשוי ואב לשלושה ילדים ונהג מונית במקצועו. לפני 3 שנים

החל להרגיש חוסר נוחות ודפיקות לב חזקות כשלקח נוסעים מהצפון לשדה התעופה.

גם הדרך חזרה לביתו בצפון לא היתה קלה, אך ככל שהתקרב חש טוב יותר. מאז המצב רק החמיר ומיכאל החל לסרב לנסיעות לאזור המרכז. הוא ידע שאם יסע הוא ירגיש חרדה ומצוקה נוראית. "אין לאיפה להימלט באמצע הכביש המהיר! ואם אצטרך עזרה איך יגיעו אלי?" לכן החל לעבוד רק באזור הצפון. לאחרונה חלה החמרה והחרדה הציפה אותו כל פעם שהתקרב ליציאה מהעיר, גם עמידה בתור של הסופר הציפה אותו במחשבות "איך אני יוצא מפה? מה אגיד לקופאית אם אהיה חייב לצאת?". מאז, מיכאל מסוגל לנסוע רק בשכונה שסביב ביתו. אם אשתו היתה מצטרפת אליו לנסיעות הוא היה מרגיש טוב יותר, אבל הוא לא מסוגל לבקש ממנה. המצב הכלכלי התדרדר, וגם חיי המשפחה והנישואים נפגעו. מיכאל מרגיש שרק בבית הוא יכול לנשום.

 

מהי אגורפוביה?
אגורפוביה היא הפרעת חרדה. הסובלים מאגורפוביה חשים חרדה כשהם נמצאים ב: 
1. מצב או מקום שקשה להיחלץ במהירות ממנו, או כשהעזיבה כרוכה במבוכה. 
2. מצב או מקום שקשה לקבל בו עזרה (במידה ויזדקקו לה)
3. התרחקות מהבית שמהווה 'אזור בטוח'.
פעמים רבות (אך לא תמיד) האדם יפתח אגורפוביה לאחר שחווה התקפי פאניקה ועלול לפחד מהתקף פאניקה נוסף, במצב או במקום, שלא יוכל לברוח ממנו, או לקבל בו עזרה. 

 

מהם התסמינים של אגורפוביה?
החרדה מובילה את האדם שסובל ממנה להימנע ממקומות ומצבים שעלולים לעורר חרדה ו/או התקף פאניקה נוסף (כגון: נסיעה בתחבורה ציבורית, מעליות, נהיגה, מקומות בילוי, חוף הים, טיולים בטבע ועוד). בנוסף, האדם יטה לנקוט ב'התנהגויות בטחון' כגון: לבקש מאדם קרוב ללוות אותו כשהוא יוצא מהבית. בהתחלה, ההימנעות היא נקודתית ואינה מפריעה לחיי האדם ומשפחתו, אך ללא טיפול מתאים, ההפרעה עלולה להחמיר והאדם מתחיל להימנע יותר ויותר, בניסיון נואש להפחית מתחושות החרדה הקשות, עד למצב שבו התפקוד היומיומי שלו נפגע. חשוב לדעת! ההימנעויות והתנהגויות הביטחון מספקות בטווח הקצר הפחתה מסוימת בתחושת החרדה, אך בטווח הארוך, הן גורמות לתחושת חוסר אונים, סערת נפש מתמדת והחמרה של החרדה.  

 

מהי השכיחות של אגורפוביה? 
אגורפוביה נוטה להופיע בשנות ה- 20 וה- 30 של האדם, ושכיחה יותר בקרב נשים מאשר גברים. 2%-6% מהאוכלוסיה יפתחו אגורפוביה וחלקם ילקו גם בדיכאון.

 

טיפול באגורפוביה
טיפול CBT הוא המומלץ והיעיל בטיפול בחרדות. טיפול ממוקד, אקטיבי ואחוזי ההצלחה מדברים בעד עצמם. בטיפול נזהה דפוסי חשיבה שמובילים לרגשות שליליים ודפוסי התנהגות של הימנעות ובטחון. באופן הדרגתי ובקצב שלך, נערוך התנסות הדרגתית במצבים שמעוררים חרדה. המטרה היא שתקבל שוב את השליטה על חייך.