צורך באישור

- האם מחמאה משפרת את מצב רוחך וביקורת גורמת לך להרגיש רע?
- האם תגובה שלילית מהזולת, טעות או כישלון, גורמים לך להרגיש חסר ערך?
- איך חייך היו נראים אם לא היה אכפת לך מה אחרים חושבים עליך?

 

תיאור מקרה (בדוי):
מעיין, עורכת דין, נשואה בת 32, מצאה את עצמה עמוסה במטלות רבות בעבודה וחשה מתוסכלת ומלאת רגשות אשם, כאשר קידמו את חבריה לעבודה ולא אותה. הצורך לזכות בהערכה ובאישור, והפחד שמא יכעסו עליה אם תסרב, הובילו לכך שהיא מסכימה לקבל עוד ועוד מטלות ותיקים בעבודה. יום אחד מעיין אזרה אומץ ופנתה למנהלת שלה לספר לה על הצלחתה באחד התיקים, בתקווה לקבל את הערכתה על כך שעושה עבודה טובה. כשנכנסה המנהלת החמיצה פנים ואמרה: "מה את רוצה? אין לי זמן בשבילך!". מעיין נסוגה המומה וחשבה לעצמה "היא לא סובלת אותי, איך יכולתי להפריע לה ככה? אני כזאת מטומטמת!". בטיפול מעיין הבינה את ההנחות הסמויות שהיא פועלת לפיהן, כגון: "אני לא טובה מספיק", "אני חייבת לעשות מה שאנשים אחרים מצפים ממני" ויכלה לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות שלה.

 

למה אני מפחד מדחייה?
בתקופות פרה-היסטוריות, כשהאדם חי בקבוצות ושבטים, דחייה חברתית עוררה פחד, מאחר וחייו ועצם הישרדותו היו תלויים בהגנה ובתנאי המחייה שהושגו ע"י הקבוצה. כיום אמנם המצב שונה, אך המוח שלנו עדיין מפרש דחייה כלא רצויה ומעוררת פחד ואף מפעיל אזורים במוח המופעלים גם בזמן כאב פיזי.

 

תלות באישורים
לעיתים, אנחנו מתקשים לחשוב שאנחנו מוצלחים או טובים מספיק, אם אנחנו לא מקבלים את האישור לכך מאחרים – בעבודה, בלימודים, מקבוצת החברים, מההורים ועוד. אך כמו בתחומים אחרים בחיינו, זה תלוי בעוצמה ובתדירות, עניין של איזון. כשאנו זקוקים לאישור מאחרים בתדירות רבה ובעוצמה גבוהה, זה עלול להשפיע לרעה על הרגשות שלנו, על הדימוי העצמי שלנו, על ההתנהגות שלנו והבחירות שלנו בחיים.

 

אישור = ערך? 
תלות באישורים ושבחים מאחרים עלולה לשעבד אותנו לדעות של אחרים, ולגרום לנו להאמין במשוואה: אישור = ערך. כך, כל מחמאה מרוממת וגורמת להרגשה נפלאה, וכל דעה שלילית או דחייה, מורידה את מצב הרוח וגורמת לתחושה קשה, עד לכדי תחושה שאני חסר ערך. אנשים אחרים יבחרו לשבח אותך, או לחלופין לא להסכים איתך ואף לבטל את דבריך – אתה, ורק אתה, בוחר איך לקבל את הדברים. כשביקורת של אדם אחר פוגעת בהערכה העצמית שלך, אתה נתת לביקורת שלו את הכוח לעשות זאת. 
שאל את עצמך: האם ערכו של אדם יכול לרדת רק בגלל דבריו או מעשיו של אדם אחר? לדוגמה: יש אנשים (ילדיי למשל) שמעדיפים לאכול בננה על פני תפוח, האם זה אומר שהתפוח לא בסדר ושאף אחד לא יכול לאהוב אותו? ברור שלא! אז גם אם מישהו (חבר/מנהל וכו') העביר עליך ביקורת, או לא נתן את המשוב החיובי שציפית לו, זה לא אומר דבר על הערך שלך, על היכולות והכישרונות שלך, וזה גם לא אומר שאחרים יחשבו כמוהו.

 

נקודה למחשבה - האם אי פעם לא הסכמת עם מישהו? כעסת על מישהו? אם כן – האם הרגשת שאותו אדם שכעסת עליו או לא הסכמת איתו הוא חסר ערך? סביר להניח שלא. כמו שלתגובה שלך אין את היכולת לבטל את ערכו של אדם אחר, כך גם לאחרים אין את היכולת לבטל את הערך שלך.

 

מה יכול לעזור?
לכל אדם יש תכונות ומרכיבים טובים ונפלאים – בואו נקרא להם 'אור פנימי'. מחמאה ואישור מאדם אחר הם כמו פנס שמאיר את ה'אור הפנימי'. לעיתים אנחנו עלולים להתבלבל ולחשוב שאותו אדם גרם לנו להרגיש טוב לגבי עצמנו, אבל הוא רק האיר את מה שכבר קיים בפנים. תלות באישורים מביאה למצב שבו רק אישור מבחוץ, יגרום לך להרגיש טוב לגבי עצמך ויכולותיך. אבל – ה'אור הפנימי' שלך כבר נמצא שם, בתוכך, אתה יכול להפעילו בעצמך! אתה לא צריך אישור של מישהו אחר.

תרגיל – בשבועיים הקרובים נהל רישום של כל הדברים ששימחו אותך וגרמו לך להרגשה טובה, מההווה או מהעבר. קרא את הרשימה כל כמה ימים. אל תתייאש גם אם בהתחלה זה מרגיש מאולץ.

 

אז מה עושים?
בטיפול נבין יחד את ההנחות והאמונות שמזיקות לך על מנת שתוכל לגבש השקפות מציאותיות ומאוזנות יותר, נעבוד על הרחבה והגמשה של החשיבה והפרשנות הניתנת למצבים שונים, כיצד מגיבים לאנשים המתייחסים אלינו בדחייה, פיתוח אסרטיביות ואסטרטגיות התמודדות יעילות ועוד.

 

(מקורות: "בוחרים להרגיש טוב"/ ד"ר דייויד ד. ברנס, "שיטות בטיפול קוגניטיבי"/רוברט ליהי)