תיאור מקרה (בדוי):

אפרת בת 9, מתלוננת פעמים רבות על כאבי בטן, כאבי ראש וכאבי שרירים, בייחוד בלילה, כשהיא לא מצליחה להרדם. היא קוראת לאימה שיושבת לידה עד שהיא נרדמת ולעיתים אף ישנה עם הוריה. ביום שבת כל המשפחה יצאה לטיול, הצטרפו גם בני משפחה וחברים. במהלך המסלול נפתח פער בין אפרת וחברתה, לבין שאר הקבוצה. אפרת נבהלה נורא. היא היתה בטוחה שהוריה ממש מאחוריה ועכשיו היא לא רואה אותם. אלפי מחשבות הציפו אותה "איבדתי אותם, אני לא אראה את אבא ואמא שלי יותר!", "איפה ההורים שלי? אני צריכה אותם לידי! יקרה לי משהו רע!". אפרת חשבה על הגרוע מכל. זו לא היתה הפעם הראשונה, גם במצבים אחרים (בביה"ס, עם חברים) היא נטתה לחשוב שמשהו נורא יקרה לה או להוריה. אפרת כל הזמן דרוכה ומתקשה להיפרד מהוריה. הדריכות התמידית מתישה אותה (וגם את הוריה).

 

אפרת סובלת מחרדת פרידה. חרדת פרידה מההורה וחרדה מאנשים זרים, הנן חלק מההתפתחות הטבעית של התינוק כאשר בסביבות גיל 7-9 חודשים, התינוק מפתח שתי יכולות: 

1. היכולת לקביעות אובייקט (מבין שמשהו ממשיך להתקיים גם כשאינו רואה אותו)

2. היכולת להבחין בין פרצופים מוכרים לזרים. 

פחדים אלו נוטים להיעלם באופן טבעי תוך מספר שבועות, כשהתינוק מבין שההורים הולכים ואחר כך חוזרים אליו. אך במקרים אחרים, חרדת פרידה מופיעה שוב בגיל מאוחר יותר.

 

איך זה נראה?

הילד יביע פחד ודאגה, בכי מרובה, יתלונן על כאבי בטן, כאבי ראש, קשיי שינה, קושי להירדם, הקאות ושלשולים, רגרסיה וחזרה להרטבה, היצמדות להורים, הבעת חוסר אונים, התקפי זעם, אלימות, קשיים בריכוז, ירידה בהישגים הלימודיים, סירוב ללכת לביה"ס, הימנעות ממצבים/מקומות/אנשים ועוד.

 

למה זה קורה?

מחקרים מצביעים על שני גורמים שכיחים להתפתחות חרדה: גנטיקה ותכונות אופי תורשתיות (כ- 30%) ותהליכי למידה והתנסויות מאנשים וחוויות במהלך החיים (כ- 70%). יחד עם זאת, אם אתם או ילדכם סובלים מחרדה, מה שחשוב כרגע זה לא מה שגרם לכך בעבר, אלא מה משמר את החרדה כיום.

הידעת? הפרעות חרדה הן ההפרעות הנפוצות בקרב ילדים, כ- 10% עשויים לסבול מהפרעת חרדה משמעותית וללא טיפול הולם ההפרעה תפגע בו מבחינה רגשית, לימודית וחברתית לאורך שנים ועלולה להחמיר.

 

אז מה עושים?

דברו עם ילדכם, הבינו מה מפחיד אותו, תביעו בו אמון ותעזרו לו להתמודד עם הפחד בקצב שמתאים לו. תעודדו ותשבחו על כל צעד ומאמץ שהוא עושה על מנת להתמודד עם מה שמפחיד אותו ולא להמנע. 

אל תשארו לבד עם הקושי! 

מומלץ מאוד לפנות לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) שיסייע לכם ולילדכם להתמודד עם החרדה.

חרדת פרידה בקרב ילדים